Plan pracy

Plan pracy Publicznego Przedszkola Nr 6 w Kędzierzynie – Koźlu

na rok szkolny 2018/2019

Kierunki pracy:

1. Poznajemy litery i uczymy się czytać – rozwijanie kompetencji czytelniczych poprzez kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania. Optymalne przygotowanie dzieci do dalszej edukacji poprzez zapewnienie warunków niezbędnych do osiągania sukcesów z uwzględnieniem ich naturalnego rozwoju.

2. Mali patrioci – budzenie świadomości dziecka,że należy do wspólnoty ludzi zamieszkujących ten szczególny skrawek ziemi zwany „ojczyzną”. Poznanie historii rodziny, rodzinnego miasta , a potem całej Polski , polskich bajek, legend, tradycji, piękna polskich obyczajów , krajobrazów.

Sposoby realizacji:

Ad. 1

• stworzenie w salach kącików książki w celu rozwijania zainteresowań czytelniczych u dzieci , systematyczna wymiana książek w kąciku

• realizowanie projektu edukacyjnego „Zabawy z literami” - przygotowanie do nauki pisania i czytania z elementami odimiennej metody Ireny Majchrzak”

• realizowanie projektu edukacyjnego „Dziś przedszkole – jutro szkoła” współpraca ze PSP nr 11 w Kędzierzynie – Koźlu, mającego na celu ułatwienie adaptacji do warunków szkolnych

• realizacja projektu edukacyjnego „Od przedszkolaka do ucznia” współpraca ze PSP nr 5 w Kędzierzynie -Koźlu mającego na celu niwelowanie lęków i obaw przed szkołą

• wprowadzenie innowacji pedagogicznej „Uczymy się czytać z darami Froebla” w grupach 5,6 letnich mającej na celu rozwijanie umiejętności czytania i pisania i przygotowanie do dalszej edukacji

• wprowadzenie innowacji pedagogicznej dla dzieci w wieku 3-5 lat „Edukacja przedszkolna według metody F.Froebla – wpływ metody na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym”

• rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez różne formy obcowania z literaturą – realizacja bajkoterapii – słuchanie czytanej na głos książki o stałej porze dnia , wykorzystanie bajkoterapii do aktywności werbalnej, teatralnej, ruchowej, plastycznej i muzycznej

• wspópraca z biblioteką, udział w projekcie Miejskiej Biblioteki Publicznej „Przyjaciel przyrody i książek” , rozwijanie zainteresowań czytelniczych , rozumienie roli głośnego czytania w rozwoju dziecka

• podtrzymywanie tradycji czytania książek w przedszkolu przez członków rodziny

Ad. 2